fbpx
  • a1.png
  • b1a.jpg
  • b1b.jpg
  • b1c.jpg
  • b2a.jpg
  • b2b.jpg
  • b3a.jpg
  • b3b.jpg

Chór Liceum i Gimnazjum Towarzystwa Ewangelickiego rozpoczął swoją działalność w 1993 r. Jego pierwszą dyrygentką była Renata Badura-Sikora. Od 2002 r. chór prowadzi Jean-Claude Hauptmann. Do wspólnego śpiewu zaproszono gimnazjalistów z GTE oraz absolwentów LOTE, przyłączyli się także nauczyciele i sympatycy szkoły.

Repertuar chóru od początku istnienia był bardzo ambitny. Na uroczystość 10-lecia szkoły w 2003 r. chór przygotował fragment Mszy D-dur Antoniego Dworzaka. Przy takim repertuarze chór pozostał, wzbogacając go o muzykę gospel, pieśni ludowe oraz piosenki rozrywkowe.

W 2004 r. chór otrzymał zaproszenie do kościoła ewangelickiego w Pszczynie. Wystąpił tam podczas Forum Inteligencji Ewangelickiej. W 2005 r. chór przygotował i wykonał fragmenty Requiem Francois-Josepha Gosseca. Na uwagę zasługuje fakt, iż było to pierwsze wykonanie tego dzieła w Polsce.

W 2005 r. chór koncertował w kościele ewangelickim w Katowicach.

W 2006 r. chór LOTE/GTE trzykrotnie wystąpił z chórem i orkiestrą Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Koncerty miały miejsce w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach, w kościele Jezusowym w Cieszynie oraz w kościele katolickim w Jaworznie.

W marcu 2008 r. chór nagrał pierwszą płytę, którą zatytułował „Za rękę weź mnie Panie”.

W kwietniu 2008 r. w katowickim Spodku miała miejsce niecodzienna impreza – Ewangelizacja Satelitarna ProChrist, zorganizowana przez Centrum Misji i Ewangelizacji w Dzięgielowie przy współpracy kilku kościołów polskich i zagranicznych. 8 kwietnia 2008 r. ewangelizacyjne spotkanie wzbogacił Megachór składający się z 1200 śpiewaków – członków wielu chórów parafialnych. Megachór poprowadził Jean-Claude Hauptmann, a wśród wykonawców znalazł się także chór LOTE/GTE.

We wrześniu 2008 r. chór ponownie wystąpił podczas Forum Inteligencji Ewangelickiej, tym razem w kościele ewangelickim w Wiśle.

Wymiar ekumeniczny chóru LOTE/GTE potwierdziło zaproszenie Klubu Inteligencji Katolickiej na koncert w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Bielsku-Białej, który miał miejsce w październiku 2008 r.

W niedzielę 11 kwietnia 2010 r., w dzień po katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem, w której zginęła para prezydencka oraz liczni, wysocy urzędnicy państwowi i kościelni, chór zorganizował koncert żałobny, w którym wystąpili także przebywający w szkole goście z Francji – chór szkoły muzycznej z Macon.

Poza wspomnianymi koncertami, a wymienione zostały tylko niektóre, chór występuje podczas uroczystości szkolnych, co roku bierze udział w koncercie „Dzieci śpiewają kolędy”, wspiera swoimi występami koncerty charytatywne.

Chór LOTE/GTE wiele razy koncertował za granicą. W pierwszych latach istnienia występował w Poczdamie w Niemczech oraz w Sopronie na Węgrzech. W 2004 r. wyjechał na tournée do Francji, koncertując nad oceanem Atlantyckim w miasteczku Lit-et- Mixe oraz w Alzacji w Obermodern. W roku 2006 chór wyjechał do Neuchatel w Szwajcarii, natomiast rok później – na zaproszenie chóru Cantemu Inseme – na Korsykę do L’Ile-Rousse. W 2008 r. chórzyści koncertowali w Wilnie na Litwie oraz w Teuvie w Finlandii. Kolejnymi wyjazdami zagranicznymi chórzystów były dwa kilkudniowe tournée po Francji – pierwsze po Kraju Loary, drugie po Burgundii.

Rok 2011 był dla chóru bardzo bogaty. 1 września, wraz z dwoma innymi cieszyńskimi chórami, młodzież LOTE i GTE zaśpiewała na Wzgórzu Zamkowym dla prezydenta Bronisława Komorowskiego. Zaś w październiku chór wyruszył do Warszawy, zwiedzając po drodze miejsce urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, a następnie muzeum naszego narodowego kompozytora w Warszawie. Chór wystąpił również w Kościele Świętej Trójcy podczas niedzielnego nabożeństwa, a na zakończenie wyjazdu chórzyści mieli możliwość obejrzenia wspaniałego spektaklu w Teatrze Roma – „Les Misérables”.

W 2012 r. chór nawiązał współpracę z grupą teatralno-muzyczną z Lycée Pierre Poivre z Saint-Joseph. Współpraca ta trwa do dziś i jest bez wątpienia najbardziej egzotyczną przygodą chóralną. Saint‑Joseph to miasteczko położone na wyspie Reunion, na Oceanie Indyjskim. Po raz pierwszy młodzież z Saint-Joseph gościła w Cieszynie w maju 2014 r. Nasz chór poleciał na drugą półkulę w czerwcu 2015 r. i przedstawił tam specjalnie przygotowany na tę okazję spektakl „Chaja&Edith”. Polską wersję spektaklu można było obejrzeć w MDK „Prażakówka” w Ustroniu w listopadzie 2015 r.

Najbliższe plany to kolejne przyjęcie gości z Reunion w maju 2016 r, spektakl „Chaja&Edith” w Bielsku-Białej połączony z nagraniem płyty chóru LOTE/GTE oraz druga już podróż na półkulę południową czyli wyspę Reunion w listopadzie 2016 r., tym razem z polskimi piosenkami z lat trzydziestych.

Wszystkich chętnych – aktualnych i przyszłorocznych licealistów oraz gimnazjalistów – serdecznie zapraszamy na nasze próby, które odbywają się w piątki w godzinach od 13.30 do 15.00.

      |