W przeddzień Jubileuszu 500 lat Reformacji uczniowie GTE zebrali się w szkolnej auli na tematycznym apelu, podczas którego w zainscenizowanym przedstawieniu przypomniany został niezwykle ważny moment z życia Marcina Lutra – obrady sejmu Rzeszy w Wormacji w 1521 roku zakończone ekskomunikowaniem Lutra. Uczniowie klas trzecich wcielili się w role najważniejszych postaci biorących udział w tym historycznym wydarzeniu.
Na potrzeby scenki relacja została nieco uwspółcześniona (*) i przedstawiona przez „ GTE TV” . Dla przypomnienia przytaczamy okoliczności tego zdarzenia:
16 kwietnia 1521 roku Luter przybył do Wormacji. Witały go tłumy – był już kimś sławnym, osobą publiczną, powszechnie znaną, choć tylko ze słyszenia; teraz można go było zobaczyć. Osobliwy to był widok – wychudzony mnich w czarnym habicie, w asyście herolda Rzeszy z herbem cesarskim, otoczony zbrojnymi jeźdźcami w rycerskim rynsztunku. Luter pełen był obaw, może nawet nie tyle o własne życie, ile o to, czy nie spęta go trwoga przed majestatem cesarskim. Nigdy jeszcze przed władzą tak wysoką nie stawał. Do słuszności podjętej decyzji był święcie przekonany: „Pojadę do Wormacji, choćby tam było tyle diabłów, ile dachówek” – takie słowa Lutra zanotował jego przyjaciel Spalatin, kaznodzieja i doradca księcia elektora saskiego. Miasto było przepełnione – do Wormacji ściągnęli wielcy i pomniejsi panowie, ci ważniejsi oczywiście z orszakami, rycerze, przedstawiciele stanów, cały dwór cesarski.
Gdy w trakcie przesłuchania okazało się, że ponownie wezwano Lutra jedynie do odwołania jego nauki i nikt nie zamierza rozmawiać z nim o jej słuszności lub niesłuszności, Luter odpowiedział:
Odwołać nie mogę, chyba by mi kto z Pisma Świętego dowiódł, że błądziłem. (...) Tu stoję, inaczej nie mogę, niech mi Bóg dopomoże. Amen.
(*) Richard Friedenthal, Marcin Luter i jego czasy, PIW W-wa 1991
Na zakończenie szkolnego dnia uczniowie udali się na ekumeniczne nabożeństwo do Kościoła Jezusowego, w którym uczestniczyli także ich rówieśnicy z zaprzyjaźnionej szkoły ewangelickiej w Gliwicach, przebywający tego dnia z wizytą w naszym mieście. Kazanie wygłosił ksiądz Marcin Podżorski.